ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6418484
*
nr 641 8484
Spegel
Empire, senare glas, höjd: 93
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 maj 2010
kl 18:12:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/5 18:05:12
1
500 kr
19/5 18:42:45
2
650 kr
21/5 18:44:37
3
Vinnande bud
24/5 17:59:22
4
1.100 kr
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil senare glas spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53
-
6361 Toilettebord
Rokokostil, Italien, 2 lådor i sargen, uppfällbar ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:57
*
Spegel
nr 641 8484
Spegel
Empire, senare glas, höjd: 93
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 24 maj 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/5 18:05:12 | 1 | 500 kr |
19/5 18:42:45 | 2 | 650 kr |
21/5 18:44:37 | 3 | Vinnande bud |
24/5 17:59:22 | 4 | 1.100 kr |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil senare glas spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53 -
6361 Toilettebord
Rokokostil, Italien, 2 lådor i sargen, uppfällbar ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:57